Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jakožto nový a na lehkou váhu braný člen ZKB mám možnostion ,o kterých se Vám ani nesnilo. Můžu si od rána do večera pouštět popravy lidí (heč) ,který buď nežeru a nebo jsou mi u zadní části – tedy prdelion. Bezplatně se můžu procházet sem a tam po hřbitově (ale to vostatně může každej) a čuchat smrady ,který nám lezou do nosu v Zuboženým Světě. Kostel se totiž vopravuje.. Alespoň schody a věž. Pako vymyslel ,že na věži budou stráže a místnost pro onanisty (to ale navrhl Lízal ,moc se mu stýská po Pacoušovo mejdanech) ,dali jsme tomu název (e)MPO. Docela dobrý ,ne? Stačí jen přivřít obě oči a už na první pohled do tmy je znát ,jak je to pro nás zubožence perfektní! Bejt člen ZKB má i další výhody.. Děs zdarma! Poslední dobou nás straší lidi (ne jen tak ledajaký) ,ale mrtvý. Není to žádná prdelion ,když vlezeš do Zuboženýho Světa a hned na balkoně je načmáranej vzkaz vod Mappy “Bestiální svině – pochcípejte!“ ,,Z toho si nic nedělej ,Beďare.“ Chytí mě Lízal kolem krku. ,,Mappy hledá svůj posmrtnej zasranej klid.. Až ho najde ,už nás nebude děsit.“ Pokývá hlavou. ,,Jak vůbec umřela? Vždyť jí bylo sotva patnáction ,když natáhla brkation.“ ,,To je už jedno. Raději mi pojď pomoct s vápnem.“ Otočí mě o tři sta šedesát stupňů a zamotá mi kedlubnu. Stejně jsem nakrknutej! Nikdo mi tady nechce říct ,proč Mappy (prý druhej nejlepší vrah po Madym se skvělou budoucností) to zabořila sotva pár dnů před svýma patnáctýma narozkama. Trápí mě a děsí ,že nevim vo co go! Na rameno si hodím těžkej pytel a málem mi tíhou upadne prdelion. ,,Co ho tak trápíš ,Lízale? Se nám tu tento.. jak to říkáš Béďo?.. strhnetion?“ Zakašle Zams a utírá si pusu, (Je celá zelená.. taková vyblitá) a rozchechtaná. ,,Žádný.. strachy..to.. zmáknu..eh..tion.“ Zafuním a vypotácím se s většíma pauzama po schodech do věže. Pytelion shodím u MPO a oddechnu si. Asi sem si nasral do gatí. ,,Zams ,kde je vůdcion?“ zabučím na ni. ,,Jestli není v MPO ,tak shání povolení na rekonstrukci.“ ,,To musí bejt?“ ,,Za časů Madyho jsme žádný povolení nepotřebovali ,ale Chester chce jít legální cestou.“ Zašklebí se Lízal a s funěním vyplivne pytelion vedle mýho. ,,Až bude MPO hotová ,budu tam trávit celý hodiny.“ Zívne. ,,Seš fakt ubožák ,Lízo.“ Přikývne Zams. ,,Dík ,od tebe to sedí.“ Mrkne na ni a společně scházejí po schodech jako dva nejlepší přátelion..

Sedím na lavicion ,pod nohama škváru a v hlavě duto. ,,Čekáš na Mikea?“ zeptá se Pako a tuší proč. ,,Možnation..“ řeknu stroze. Nemám v zásobě další typy ,jak bejt divnej ,ale ne úchylnej. ,,Vím ,proč jsi přišel k ZKB..“ posadí se vedle mě. ,,Fakt? Tak to je superlativ, ty krávo.“ Skloním hlavu. ,,Nemusíš se za to stydět.“ ,,Co kdyby ses staral o sebe? Já si všechno vyřeším. Bude to jako ,když si ho Lízal občas pohoní. Sladký ,důkladný a přesvědčivý!“ zavrčím. ,,Jen jsem ti chtěl pomoct ,Beďare. Teď když vidíš ,že změnit svět nestačí ,víš ,že je to v tobě.“ Jsem zrůdation.. Vzdychnu a otočím se k němu zády. Civím na portrét Mappy. Dívka s revolverem v ruce.. Další sviňáckej zabiják. To bylo řečí ,jak je skvělá.. a kde je jí konec teď? Hnije a po nocích maluje v kostele vzkazy ,abychom si uvědomili ,jak jsme zlí! ,,Pako ,jsme zlý?“ ,,Jako každej humusák.. Hlídáme si jen vlastní nudnou a zuboženou realitu.“ ,,Je to sobeckion.“ ,,V žádným případě. Máme na to právo!“ ,,Proč?“ ,,Jsme nesmrtelní!“ ,,A ostatní člověkové?“ ,,Taky ,jen si to nechtěj připustit.“ Znovu se zadívám na portrét. Patron Svědomí.. Jak zubožené. Copak patnáctiletej fakan může představovat nějakou důležitost pro nás? Pro nás živý ,mrtvý a zubožený? ,,Moc filozofuješ ,Beďare.“ Poplácá mě po ramenou a jde spolu s Lízalem tvořit MPO svýma bílýma mrdkama.

Fakt vopruz! Tleju na hřbitově a těžké stromy se mihotají při nárazech větru nad hlavou (mrznation a chvějation se víc než oni) ,sraby. Zams projde kolem mě. ,,Zdar Beďare. Co ty tady?“ ,,Učím se historion ZKB. Ale co tu děláš ty?“ nevycházím z údivu. Měla totiž pomáhat v MPO. Trochu se ošije. ,,Du dát babce na hrob kytky.“ Kývne směrem k zašedlému kameni nedaleko mě, kde stojí starší muž. Tvář má rudou vztekem a v ruce třímá kytku. ,,Kdo to je?“ ,,A co se staráš?“ vyjede po mně. Pokrčím ramenition a nechám ji odejít. Chvíli poslouchám jejich rozhovor, kde na sebe téměř panickion křičí a dohadují se. Poznal jsem, že jde asi vo Zamsina otce. Nikdy o něm nemluvila. Myslel jsem, že nemá rodičion. Mě táta umřel, když sem byl ještě hodně malej. Vůbec si na něj napamation. Ale doufám ,že nebyl stejnej jako Zamsin otčín. To by mě určitě zabil za to jakej.. Co jsem.. Kdo jsem.. Když odejdou vypustím myšlenky na ně z hlavy a pokleknu u hrobu Mappy. Děsivý fičák už rozfoukal všechny pivoňky ,co tu ještě zbyly a teď se pouští do mě (já se nedám) ,jsem jako kámen přirostlej k zemi. ,,Co tu děláš ty obludo?“ zadupe mi za zády Zub. ,,Jen tak.. Přemejšlion.“ ,,Sedět u zatím poslední oběti Zuboženýho Světa a přemejšlet není zrovna normální..“ ,,Nejsme normation ,proto jsme v ZKB (zapomněl na to – hlupák)“ ,,Možná máš pravdu ,ale přece jen.. Kde je ten hřejivý úsměv a pohled ,když se kolem tebe točí Mike.. Proč i nám ostatním nevěnuješ něco ze svého srdéčka.“ Uchechtne se. ,,Nevím ,na co narážíš ,Zube.“ ,,Víš ,to moc dobře.. Ale nebudeme to rozebírat. Ne teď a tady v tomhle místě.. Mohl by to slyšet Mady ,vzbudil by se ,naštval a vyrval z tebe duši.. nemá takový chcípáky, jako seš ty ,rád… Ty hnusotino!“ Srší arogancí. ,,Co to znamená? Mluvíš ,jak kdybych měl morion.“ ,,Skoro máš ,Beďare.. Měl bys odtáhnou z kostela a vymáčknout se. Chlapi se tě bojí a ženský se ti smějou.“ Zavrtím hlavou. ,,To přece není pravda. Jsi hnusnej.“ ,,Možná by stačila pusa na dobrou noc.“ Mrkne na mě a posměšně vyroluje ústa v polibek. ,,Líbal ses někdy s chlapem, Béďo?“ zrudnu (tak špatně jsem se cítil na posledy ,když si můj křeček sbalil batůžek a odešel na onen svět). ,,Jasně.. Přece jsem ti ojetion fotříka.“ Frknu. Zub se naštve a s pohrdáním (cítím to v těch jeho pohledech) odejde. ,,Hajzle.“ Doprovází mě jeho slova. Dřív nebo později mě z kostela vykope ,jako všichni ti sviňácion. Nezapadám do společnosti ,měl bych se odstěhovat někam do záhrobí ,abych si ušetřil cestu. Můj nelidský život mě pomalu ubíjí ,ale dřív než vydechnu naposledy zjistím ,co se s tebou stalo Mappyndo a proč nemůžeš najít klid a do prdelion mě pořád děsíš!

,,Zase záříš jako sluníčko ,řiťopichu.“ Drcne do mě Zub a hlavou kývne směrem k Mikeovi. Vím ,co tím chce říct. Ale není to pravda.. Jen si to namlouvají. Já a Mike jsme jen přátelion (závidí mi ,že se s ním bavím.. Bez toho ,abych ho žádal o podpis či mu lezl do zadkion a hloubš). ,,Béďo ,mrkni.. Tohle by šlo ,ne?“ stáhne mě Mike vedle sebe na pohovku a ukazuje mi zbrusu nové grafitti. ,,Je to moc krásnytion.“ Vzdychnu a nemůžu odtrhnout oči od obrázku. (Mike maluje nádherně ,kam se na něj hrabe nějaký Picassion) ,,Ale ne ,koukni ,tohle vůbec nesedí.. Tady bych to přimaloval ,tohle asi vygumuju.. Poslední dobou mi to jde čím dál tím hůř.“ ,,Myslím si ,že je to skvostion.. Opravdu.“ Zadívám se mu do očí. Do těch hnědých snových očí a nemůžu lhát. ,,Vážně si to myslíš?“ usměje se Mike (zapomínám dýchat a tlukot mého srdce musí být slyšet snad až u řeky Piers). ,,Jasně.(hlesnu neslyšitelně)“ ,,Přece znáš ,Beďara ,Mikeu! Ten by ti potvrdil i to ,že jsi.. vole, jak to mektáš?.. Bohion? Potvrdil bys mu, že je bohion, viď Bedřichu!“ Zasměje se rytě Zub a praští mě pěstí po zádech (vyrval bych mu chřtán!) a vezme Mikeovi grafitty. ,,Pardon hoši ,že kazím vaši romantickou chvilku ,ale řek bych ,že ty vobrázky jsou docela dobrý.. Až budou na kostelní zdi ,budou vypadat dost dobře ,Mikeu.“ A pošle obrázky k prohlídnutí dál. Mike vstane (opustí mě a naše splynutí duší je tatam). Zachytím Pakův pohled a rychle cuknu hlavou. Nikdo mimo Zuba a Paka si nevšiml ,že nejsem v pořádku.. Zatím. Ale Libor ví víc než Zub (to je jen hlupák) ,nechá si to pro sebe a bude mě drtit psychickion (oškube ptáčkovi křidýlka, zabije mouchu jednou ranou, urafne nohu mrtvýmu a další takový zasraniny). U vchodu do Zuboženého Světa někdo rozbije flašku. Rána mě vrátí opět do realition. ,,Co je to za mamrda?“ vykřikne Lízal a žene se ke vchodu. Zams použije zkratku ,přeleze zábradlí a skočí ,takže se u místa činu ocitne jako první. ,,Klid ,Danieli.. Klid ,nějaká sračka si nejspíš hrála.“ Brání mu, aby přišel blíž k ní. Sama otevře náhradní dveře a za nimi spatří nejen rozbitou flašku ,ale i mrtvou zrzavou kočku.

,,Ta zrzavá chcíplá kočka s rudou krví (to je záhadné! V ZKB se učíme ,že krevion je zásadně šedá) je podobná Tygrovi.. Mappyně kočce. Ví někdo ,co to znamená?“ povytáhne si Mike kalhoty a spolu s Chesterem opírajíc se o zábradlí drží transparentní fotografion Jany Daškové (Lízalovo sestřenky Mappy). ,,Mappy se chce asi vrátit zpátky do Zuboženýho Světa.“ Kvikne Osel a podrbe se na hlavě. ,,Oslíku.. Ona je mrtvá.“ Podotkne Chester takovým způsobem, že to vyzní ,jak kdyby byl Osel převlečený Marcus Dylen – tedy mentál první třídy. ,,To byl Mady taky a vzpomínáš ,jak tě rozpáral svou malou kudličkou?“ zakření se rozčileně (trochu nám zčervenation). ,,Fajn ,beru to zpátky ,tady už se ani nepozná ,kdo je sakra mrtvej a kdo živej ,protože si každej dělá ,co chce! To je do prdele bordel!“ křikne. ,,Co kdybych tu konečně nastolil pořádek? Kdo je mrtvej ,zvedne ruku a odpochoduje si laskavě do rakve! Nebudeme tu živit nějaký chcípáky! Mrtvoly pochodem ven!“ zaječí. ,,Chazzy.. To stačí ,milá..“ ,,Zamsi teď ne! Teď se zlobím a hodně!“ chytí ji prudce za ruku a políbí. ,,Pako ,Lízale vemte lopaty a rýče! Zams a Osel seženou světlo. Zub bude hlídat tady a ostatní poženou na hřbitov.“ Nikdo se ani nehne. ,,A co chceš dělat Chazzy?“ polkne Daniel. ,,Kdo chce tam ,pomozme mu tam.. Jdeme kopat ,tak pohni zadkem a přines tu lopatu!“

,,Není to dobrý nápad ,miláčku.“ Drží se ho Zams zuby nehty za ruku. (v jednom kuse vypadá ,jako by měla každou chvíli vyhodit obsah svýho žaludku) Chazzy je jako tank. Hned za ním Mike s lopatou v ruce (připraven kdykoliv zabořit ji do hlíny a vyhrabat ,co si kdo bude přát) a ostatní za nimi rozhozeně cupitají do tmy. Držím se mezi Mikeem a Lízalem. ,,Světla!“ zavelí Chester. Já ,Zams a Osel obklopíme Mappyn hrob (nedobrovolně ,podotýkám!) Lízal ,Pako ,Chester a Mike se pouští do práce. Hlína lítá všemi směry ,jak vehementně se snaží udělat v zemi džuznion ,přesto jsem však tiší práci nezažil. Občas slyším šeptání mezi členy ZKB: ,,Tiše ,ať nevzbudíte Madyho!“ Sice jsem tu bestii nepoznal ,ale muselo to být něco extra ,když se ho bojí i teď. Při vyslovení jeho jména se všichni rozklepou a vzpomínají ,jaký byl.. Já ho neznal ,leda z popravy a to nebyl on (byl to Marcus Dylan Bennington ,patron Nešťastných) a tak se ho ani nebojím. Říká se ,že vypadal téměř stejně jako Chesterion ,ale měl modré oči a nosil jen krvavé číro. Taky chodil (no ,ostatní spíše říkají píchal) se Zams a vůdcoval Zuboženému Světu v jeho začátcích. Široko daleko nebylo strašnějšího vůdcion než byl on. Každý ,kdo byl v kostele mezi prvními má od něj jizvy (na těle i na duši) a zabil pár lidí.. Celkem čtyři. Mappy od překročení jeho limitu dělí ještě dva ,ale já vím ,že hned ,jak Mappy povstane ,všechno si to vynahradí a já budu první ,kdo bude ležet ve vypolstrované rakvi ,protože nikdo nemá lidi jako jsem já rád. (otázka: jsem vlastně ještě člověkion?) ,,Narazil jsem na rakev!“ zaúpí Mike a odhodí lopatu (věděl jsem ,že to bude on ,kdo se první dotkne shnilého dřeva) ,dál už se půjde ručně. ,,Zamsi ,v báglu mám provazy.. Dej mi je ,vytáhneme tu rakev.“ Zavelí Chazz a nikdo nepochybuje o činech ,které dělá. Automaticky plníme jeho příkazy ,aniž by byl hrubý ,drsný a lakotný jako Mady (ačkoliv ,já do toho nemám co mluvit. Madyho jsem neznal). ,,Tohle váží snad tunu!“ postěžuje si Pako a plnou silou pomáhá rakev vytáhnout na svit měsíce. Konečně ji vidíme (v celé své kráse a zapomnění). ,,Kdo ji otevře?“ pípne Osel a rozhlédne se kolem (schovám se do davu). ,,Já.“ Ozve se Pako a nikdo nehne ani brvou. Poklekne před ní ,ruce dá za záda a skloní hlavu (takto se skládá poklona) ,nakonec vezme do zubů pivoňku a rozevře rakev. ,,Co to kurva je?“ votevře Lízal tlamu. ,,To nepoznáš prázdnou rakev, Lízo?“ pění vůdce. ,,Kde je?“ otočí se na nás. ,,Kde je Mappyno tělo?!“ Mike se pozastaví. ,,Musí tady bejt. Není možný ,aby to přežila. Vždyť já jsem viděl, jak.. To nemohla přežít!“ Pako mu položí ruku na ramenion. ,,No jo, naše Mappy! Ta se nezdá.“ Chester se tváří namýchnutě, nafoukne tváře ,ruce dá v bok. ,,Tak je to snad jasný.. Patří do Zuboženého Světa ,ne na hřbitov.. Na to ,aby nám to došlo jsme nemuseli kopat jako hovada!“ křikne Chester a rýč zabodne do rakve jako oštěp.

V blízkosti Mikea se cítím dobře (dýchá se mi stejně lehce jako obyčejným nesmrtelníkům a očima vidím barvy o kterých se mi ani nezdálition) ,tento můj superlativ však ruší jediný člověk ,jež mi nepřeje být v Zuboženém Světě a to je Zub. Kdyby mohl.. Jo ty krávo ,kdyby mohl ještě bych hodně valil bulvy ,co by se mnou prováděl. ,,Jak se cítíš ,Béďo?“ posadí se Mike vedle mě. ,,Myslíš mimo toho ,že Mappynda běhá po Zuboženém Světě a možná právě teď si válí šunkion v MPO ,přestože (a to je holá pravda) je prakticky po smrtion?“ ,,Ano ,mimo to.“ Řekne a skloní hlavu. ,,Víš ,to co se zdá na první pohled jasné ,být takové nemusí. Když se někdo necítí mrtvý ,tak ho k tomu nemůžeš nutit (to si zapamatuju). Teorie je jiná než praxe a když si Mappy teoreticky řekne ,že prostě na hřbitov nepatří ,tak tam nepatří. Byla i za života tvrdohlavá.“ Udivuje mne ,že v Zuboženém Světě nikdo nebere smrt jako.. jako smrt! Vždyť přece smrt je něco ,co nám zabrání vrátit se na místa ,která máme rádi. Když budeme mrtví nemůžeme se ládovat svou oblíbenou zmrzlinou ,nenadechneme se čistého vzduchu (s velkou porcí oxidu uhličitého díky spalovacím motorům) a nenecháme se pobodat vosou ,jelikož jsme co? Jelikož jsme mrtví! Nevíme o světě! (Ale tady koukation se to tak nebere) ,,Ten ,kdo je mrtvej nemusí být nutně neživej.. To pamatuj ,Béďo. Ani nevíš ,jak těžké je pro člena ZKB zemřít. Několikrát se stalo ,že každý věděl ,že dotyčný je mrtvý.. Avšak nebyl. Mnohdy ten dotyčný ani nevěděl, že má být mrtvý.. (zasměje se) U členů ZKB totiž existuje schopnost ,která nám dovoluje maskovat vlastní život a být jaksi neživý. Tady až jednou zemřeš ,tak ti to nikdo nebude ani věřit..(zase smích) protože se tu umírá dennodenně (hlasitě polkne a usměje se).“ ,,Takže je možný ,že Mappynda tu svou smrt jen finglovation?“ ,,To je dost možné. U členů ZKB nikdy nevíš.. Ikdyž.. Já měl fakt pocit, že je mrtvá a myslel jsem, že už nikdy ožít nemůže.. Protože ona si.. “ Jak rád bych věděl, co Mappy provedla, že už jí nikdo nehádal život. Ale jakmile Mike mávne k ústupu, nic už ho nezastaví. Budu si muset počkat na příště. ,,Snad možná proto ,se nám začalo říkat Nesmrtelní.. (a kdo by se bránil ,když je tak zajímavější než dřív a každý na něho kouká skrze prsty ,což ZKB berou jako nejvyšší porcion pocty).“

Posadím se na své oblíbené místo před Mappydiným portrétem (teď ,když je opět živation.. někde v Zuboženém Světě ,tak ji ani nelituju) zadívám se na obraz nad ní. Tři tváře mačkající se k sobě. Mady ,Zams a Chester.. ,,Jako tři nebeští ďáblové ,co přišli vykoupit tvou duši ,viď?“ řekne Pako a posadí se vedle mě. (stydlivě sklopím oči) ,,Řekni ,Beďare. Kdyby v Zuboženém Světě existoval chlapec ,který by měl aids (politování hodné) a miloval jednoho muže ,co bys mu řekl?“ ,,Ty o někom takovém víš?“ zeptám se naivně ,ačkoliv je mi to jasné. (bojte se ,hodně se bojte. Nadávejte mi do zrůd a do zad mi házejte odpadky. Odvracejte se tak ,jako se odvraceli ostatní a já to přežiju.. jednou ano.) ,,Jo.. Vím ,že jsi to ty.“ ,,Tak dělation.. vykopni mě ze Zuboženého Světa.“ Na tváři cítím chladnou kapku vody ,která stéká níž a níž – ach bože ,snad to není slza! ,,Proč bych to dělal? Ty sem patříš ,Béďo.“ Obejme mě! ,,Tento kostel má sloužit zuboženým.. K tobě se nejspíš lidé nechovali kvůli tomu ,jakej seš nejlíp. My tě od sebe neodhodíme. Postaráme se o tebe a budeme s tebou ,když se ti něco stane. Patříš k nám. Nejsi sám.. Máš nás.“ ,,Tak proč mi to povídation?“ rozbrečím se. (Jen se ksichti Mappy. Vyměnil bych si místo mezi neživými s tebou ,avšak ani ti mě k sobě nevezmou!) ,,Musíš to všem říct. Nezapíráš to nám ,ale sobě.. Musíš se s tím vyrovnat.“ ,,Nelze se vyrovnat s tím ,jaká jsem zrůdation!“ ,,Nic takovýho nejsi.“ ,,Neexistuje omluva na to ,že jsem.. že se mi líbí lidové stejného pohlaví!“ ,,Láska v každém z nás je láska.. Nemůžeš to dělit. Musíš to brát.. je to přirozený.“ ,,Mike takovej není!“ ,,Jo ,to neni. Nikdy tě nebude milovat ,ale může ti pomoct to překonat a bejt s tebou jako přítel ,až ti bude nejhůř.“ ,,Mám aids!“ zvolám. ,,Vím.. a zjistil jsem ,že ne vlastní vinnou. Nakazili tě v nemocnici.. byla to nehoda?“ ,,Byla.. ale já..umírám..(pípnu) Už nikdy nebudu jako dřív. Bojím se sám sebe ,abych nenakazil ostatní lidi.. abych jim nezkazil život.“ ,,Proto si sedáš tak daleko od nás.“ Pokývá hlavou. ,,Béďo.. Musíš se přestat bát.. Dnes večer uspořádáme besedu ZKB a ty to všem povíš.. Zjistíš jejich reakce a budeš vědět ,že sem patříš.“ ,,Odvrátí se jako všichni ,které jsem znal. Vyženou mě odsud.“ Konstatuji. ,,To neudělají. Sami prošli peklem..budou tě bránit.“ ,,A co když ne?“ zatnu zuby. ,,Beďare? Chci s tebou mluvit.“ Zavolá si na mě vůdce, trochu se dám do kupy. A dojdu za ním na balkon, kde mě donutí posadit se na gaučion. ,,Zams má poslední dobou nějaký problémy (a kdo je nemá? - zapláču) a mě by zajímalo, co zatím vězí.“ Přikývnu hlavou. ,,Nevíš nic, co by mě mohlo zajímat?“ nakloní se ke mně Chester. Zavrtím hlavou. Chester stiskne rty pevně k sobě jako by přemýšlel. ,,Vlastně jo, něco by mě jenom zajímalo.“ ,,Tak povídej.“ Vzdychne. Vzpomenu si na Zamsin rozhovor na hřbitově s tím mužem.. ,,Hele, Zasina má rodiče?“ ,,Oba, proč se ptáš?“ ,,Viděl jsem jí na hřbitově asi s jejím tátou. Dost se pohádali a on jí šlehl i facku.. No takový normální rodinný vztahy.“ ,,Normální rodinný vztahy?“ zvedne vůdce obočí. ,,A o čem mluvili?“ ,,Něco o tom, že je Zams flákač a že nikdy nic nedokáže. Že se má vrátit domů a sekat latinu, jinak že jí prej donutí k návratu.“ ,,A co Zams?“ ,,Řekla, že mu na ty jeho debilní keci neskočí a začala se smát.“ ,,A pak?“ ,,Pak jí vrazil tu facku.“ ,,Jak vypadá její fotr?“ ,,Jako.. (zapřemýšlím).. velký tlustý prasetion.“

Nervozitou mi praskají bubínky (stojím na oltáříku a klepu jako nikdytion) ,přede mnou halda usmívajících se členů ZKB. ,,Já.. Musím vám všem povědětion.. Nejsem ten ,za koho mě máte.“ Dlouhý nádech ,hlavně se nepozvracet. ,,Jednou ,když jsem měl nehodu ,mě přivezli do nemocnice.. a dali mi tam novou krevion.. abych.. abych nezemřel na její ztrátu.. Ta krev.. kterou mi dali..“ zavřu oči. ,,byla nakažena virem HIV. Nikdytion.. už se z toho ne-nevyléčím. Mám aids a..“ selhal mi hlas. Najednou ty lidi.. ti nesmrtelní lidi nejsou tak usměvaví jako na začátku. Z jejich očí sálá děs a odtahují se od oltáříku ,aniž by si to uvědomili. ,,Navíc.. Nelíbí se mi holky.. já.. zamilovation jsem se..“ v davu najdu Mikea (s očima na vrch hlavy sleduje mé vystoupení a v duchu tleská mé ubohosti!) ,,do jednoho mu-muže ze ZKB.. Chtěl.. Chtěl jsem vám to všechno říct ,aby jste rozhodli.. co.. co se mnou uděláte.“ Nastane trapné tichion ,do něhož Zub vykřikne můj ortel. ,,Táhni ty kryple!“ Už chci sestoupit (stáhnout ocas mezi nohy a zdrhnout jako hnusný pes) ,když se mezi ZKB strhne vřava. Zuba mlátí hlava nehlava. ,,To stačí!“ zaburácí Chester (Mike sebou úlekem trhne ,tohle neočekával a nepřestane mě udiveně sledovat). Zub se vypotácí ke mně na oltář. ,,Tohle mělo bejt co?“ zařve do davu. ,,Snad tady toho nakaženýho teplouše nechcete nechat?! Není jako my.. je to.. zrůda! Chazzy ,řekni sám.. my buzeranty do Zuboženýho Světa přece nebereme!“ ,,To bych nikdy neřek. Nemám nic proti tomu ,aby tu Beďar s námi zůstal. Myslím si ,že sem patří.. Má někdo jinej názor?“ otočí se k ostatním. Nikdo nezvedne ruku proti mně. Jen tak přikyvují ,volají mé jméno a usmívají se. ,,Patříš k nám ,neboj se.. My tě nedáme!“ Ozývá se heslovitě z davution a mě začíná naplňovat malátnost (že by se mi to celé jen zdálo?). ,,Já jsem teda proti! Buď půjde tenhle hajzl ,nebo já!“ zabuší si Zub na hruď a očima se vpíjí do našeho vůdce. ,,Potom tedy ty.. Můžeš jít hnedka, Zube.“ Řekne Chester. Zub se naštve ,strčí do něj (samozřejmě to vůdcion neustojí a spadne z oltáře na zem – vyrazí si dech). Začnou se mlátit hlava nehlava ,Chester stále lapá po dechu ,nakonec mu zasadí rozhodující ránu a Zub padne k zemi ,odplazí se ke vchodu. V tu chvíli se vůdcion za zády objeví jeho děvče Zams a začne ho do nich bušit hlava nehlava (to už má ale Chester dech v pořádku) ,a on ji musí chytit do náruče a hladit po tvářích ,dokud si Zaměstnanec neuvědomí ,že je vše v pořádku. ,,Vidíš.. Říkal jsem ti ,že Zuboženej Svět tě nenechá padnout.“ Řekne Pako a obejme mě. Jsem šťastný (a připadá mi ,jako bych našel svou rodinion).

Cejtím se tu mnohem lípion (teď ,když každej ví ,že jsem to.. co jsem.. Neříkají zrůda.. Říkají chudák! Protože aids není žádná prdelion..umírá se na to a není lék. Bůhví ,co ti lajdáci doktoři dělaj ,když nic nevymejšlej. Sakra!). Chvíli oddechuju. Včera tu byla docela melation. V kostele hořelo. Nedovedu si to vysvětlit, ale někdo prostě zapálil náš Zubožený Svět. Jen tak tak, že Zams byla ve střehu, hned když ucítila kouř jí to docvaklo a začala hasit. Nikdy bysem nevěřil, že je tak pohotová. Poslední dobou je až moc ve střehu. ,,Už jsi se byl podívat na venkovní zeď?“ chytí mě Osel za rameno. ,,Ne.. Pročion?“ ,,Mappy se ozvala.. Přes hlavní stranu kostela je obrovskej nápis: Jsem tu s vámi.“ ,,Nekecej!“ ,,Jo ,teď to Líza s Ruky přemalovávaj. (měl bych vám vokecat ,kdo to Ruky je.. Kdo jinej než členka ZKB od dob Chestera. V Zuboženým Světě se totiž časy střídají podle vůdců.. Já přišel taky za dob Chazziona.. Ale vládl tu prý i Pako ,Zams ,ten kruťas Mady a trochu i Lucifer. Ruky je stejně stará jako Zams a nemá jednu ruku.. A páč se jí normální smrtelnící smějí ,pozvali ji nesmrtelní k sobě pod ochranná křídla – tak jako každého zubožence.)“ ,,Rukyna taky?“ ,,Sama se nabídla ,prej jí nebaví tady jen tak trčet ,tak přiloží ruku k dílu.“ Mrkne na mě Osel. ,,Je to fajnition holčina.“ Řeknu. ,,To je..“ ohlédne se kolem a sedne si na bobek přede mně. ,,Něco ti řeknu ,ale nesmíš to nikomu povědět..“ ,,Přísahám na tvou smrt ,že to nikomu nepovím.“ Zašeptám. Osel se usměje. ,,S tou smrtí legrační.. A jinak poslouchej. Vyspal jsem se s Ruky..“ ,,Miluješ jí?“ vyvalím oči. ,,Asi jo ,ale bojim se ,že se mnou nebude chtít chodit.“ ,,A už jsi se ptal?“ ,,Blázníš? Bych se raději pojebal ,než abych.. Ahoj Zams.. Kam tak letiš?.. Hele ,co s ní je?“ otočí na mě Osel hlavu ,když nás málem přejede funící Klára. (Držela se za pusu a vydávala dávivé zvuky) ,,Že by šla zvracet?“ polknu. ,,To je divný.. Takhle utíká dneska už po čtvrtý..“ ,,Třeba něco špatnýho snědla.“ Nadhodím. ,,Ty sis toho nevšiml?“ ,,Čeho?“ ,,Běhá takhle už dva týdny!“ ,,Měla by jít k lékaři..“ ,,To měla.. Zajdu za Chazzem.. Neudělal bys pro mě něco?“ zesmutní (a nadhodí psí oči). ,,Eh.. Co?“ ,,Nechtěl by ses zeptat Ruky jestli se mnou nebude chodit?“ ,,Já? Jsi se pochcal!“ ,,Ale no tak ,nebuď labution! ( mrkne na mě)“ ,,Tak jo.“ Vzdychnu (téměř rezignuju a vydám se před kostelion). Na lešení se kymácí Daniel s Rukynou. ,,Ahoj ,jak vám to jde? Nepotřebujete pomoct?“ ,,Čau Beďare! To je dobrý.. My to tady s Ruky zmáknem. Je to super společnice ,takovou bych si přál do postele.“ ,,Lízale ,ty čuně!“ zahřmí Ruk a mrští po něm čistou štětkou. ,,To by se Oslovi nelíbilo.“ Mrknu na oba. ,,Co by proti tomu Oslík mohl mít?“ zubí se Lízal. ,,Mimo toho ,že by chtěl s Ruky chodit ,vlastně nic..“ ,,On se mnou chce chodit?“ vyvalí jmenovaná zasněně oči. ,,Mno ,jo.“ ,,A proč mi to nepřišel říct sám?“ Lízal se k ní nakloní a hlasitě zašeptá. ,,Napovím ti. Je to sračka. Takovej abnormální srab.“ ,,Má pravdu.“ Přikyvuji. ,,Co mu mám říct?“ ,,Neříkej mu nic ,půjdu ho překvapit sama.. Dík za vyřízení Béďo.“ Usměje se a vlepí mi pusu (ani se mě neštítí.. neječí a nebojí se ,že ode mne chytí tu strašnou nemoc. Pako totiž zařídil přednášku o Aids ,aby se každý poučil – nikoho nevyjímaje. Vždycky ,když do Zuboženýho Světa přijde někdo nemocný nebo postižený ,je vítán a o jeho nemoci se dozvídáme víc – abychom mu mohli pomoci ,kdyby bylo třeba). ,,Jinak ,Danieli..“ ,,Hm..“ ,,Až uvidíš Mappyndu.. Tak jí pozdravion.“ Otočí se na mě udiveně. ,,Neboj.. Až se tu objeví ,řekneš jí to sám.“ Usměje se a já zapadnu zpět do kostela. Jen vejdu ,srazí mě Chester se vzpouzející se Zams v náručí. ,,Promiň Béďo.. Nesu tohohle neřáda do nemocnice na prohlídku.. Všiml sis (Zams se mu vytrhla a zakotvila u nejbližšího stromu ,který pozvracela) ,že bleje ,jak alík?“ ,,Teď už jo ,Chazzyon.“ ,,Vůbec se mi to nelíbí.. Doufám ,že to nebude vážný. Zams ,už můžem?“ ,,Já nikam nejdu ,ty střevo!“ zasyčí nedaleko stromu. ,,Špatná odpověď ,miláčku! Jdeme!“ přijde k ní blíž. ,,Nechci. Jdi do hajzlu!“ ,,No tak ,Zams.. Buď hodná holčička.“ Zakňourá Chester. ,,Jdi si tam sám, ty vole!“ ,,Lásko ,sedni si do toho auta a jedem!“ rozčiluje se Chazzy. ,,Nejedu ,sakra!“ ,,Ale teď už toho mám dost.. Nebudeš mi dělat žádný zoufalý scény nebo!“ ,,Nebo co ty hnusáku?!“ zaječí Zams. ,,Tě v noci umiluju k smrti.“ Usměje se vůdcion a políbí ji do vlasů. Mazlí se s ní (dost rafinovaně ji omámí a pak v náručí donese do auta). ,,No to mě poser. Romantika ,jak kráva! (Šéfík to s holkama umí!) Jo ,Zams ,tohle by sis s Madym neužila.“ Říká Lízal ,když už auto odjíždí.

,,Všichni jsou takový vyhoněný z toho Zamsina dítěte..“ hekne Osel a valí se do MPO. Ano ,slyšeli jste dobře.. Zams a Chester čekají svý první dítě (a ne jen tak ledajaký. První ubožácký v celý historion ZKB). Celej Zuboženej Svět je z toho hovnovej ,malátně poskakuje sem a pak zase tam a vymejšlition jméno ,poklekává na podlahu a s rukama za zády ,hlavou skloněnou si přeje ,aby bylo zdraví, hodný, hezký, chytrý a vražedný. Chester září víc jak nejdražší zlation. Zams (která je chudák celá zelená a pořád zvrací – bere to těhotenství nějak moc vážně) nosí její miláček pořád v náručí ,líbá ji a hladí po břiše. ,,Ty kokose! Já budu strejda!“ objímají se Pako s Lízalem a přiťukávají si přesnídávkami (Chester totiž odpoledne dostal nákupní horečku a nakoupil asi tři tašky přesnídávkion a šest balení sunaru). ,,Lucifer!“ zaječí někdo z MPO. (dění se zastaví a všichni ZKB napjatě očekávají další hlučný útok) ,,Lucifer je zpátky!“ seskočí ze schodů věže Oslík a vykoktává ze sebe důležitá fakta. ,,V MPO na zdi.. nápis jak kráva.. Prej.. Chci být v Zuboženým Světě – Lucifer.“ (druhá mrtvola ze Zuboženého Světa. Zabil ho Pako). ,,Má blbý.. My už sem další chcíploše neberem.“ Zamračí se Lízal. ,,Ale no tak..“ utišuje ho Pako. ,,Je to taky člen ZKB.“ ,,Nesnáším ho! Ani ty ho nemáš rád ,Libore!“ ,,Neříkej mi tak!“ zasyčí Pako a vrazí Danielovi facku. ,,Asi bychom měli jít na hřbitov a vykopat jeho rakev.“ Škytne Zams a chytí se za pusu. ,,Myslíš miláčku?“ skloní se k ní Chester. Ona jen přikývne. ,,Tak jo ,půjdou všichni mimo Zams a Ruky.. Dávej na ní bacha ,Olino. (Ruky má totiž pravý jméno Olina.. ale moc se jí tak neříká –znáte přece ZKB)“ A tak popadneme rýčion ,lopation ,světlion a provazion a s dobrou náladou vyrazíme ven. ,,To je jako za starejch časů ,když jsem chodil na hřbitov na šukačku.“ Rozplývá se Lízal. Trochu zkřivím ústa. ,,Danieli.. Neděs ostatní. Stačí ,že seš perverzní ty.“ Nakopne ho Pako do nohy. Když jsme na hřbitově ,začnou výkopové práce (tichounce jako myškytion makáme ,abychom náhodou nevzbudili Madyho). A když na světlo dopadne rakev a Lízal ji otevře (on totiž Lucifera nejvíc neměl rád. Říká se ,že takovým slizkým nástupcem našeho starého Lucíška je Zub – taky takovej hajzl) nikoho nepřekvapí ,že je prázdná (sice zasraná od krve). ,,Naprcanej poet. Proč každej musí rvát svou mrtvou zadnici do našeho světa?“ otočí se na Chestera. ,,Protože je nejlepší. Jdeme zpátky.. Už tam ten šmejd bude.“ Všichni se pomalu rozchází. Zůstal jsem tu sám (spolu s Mikeem ,mou láskou). ,,Béďo.. Můžu s tebou mluvit? (Jmenuju se totiž Bedřich Ratcovský ,ale zuboženci mi říkation Béďo nebo Beďare)“ ozve se tiše Mike. Lehce přikývnu a moje aura skáče radostí přes překážkion. ,,Víš ,jak jsi mluvil o tom muži ,do kterého ses zamiloval..“ ,,Hm..“ ,,Já.. Mám takový divný tušení.. Cítím jako.. jako bych já byl ten muž. Zní to blbě ,ale.. Nezamiloval ses do mě ,jen tak náhodou? (hluboký nádech)“ Jen se mu podívám do těch oříškových očí. Stačí jediný pohled.. ,,Myslel jsem si to.. Víš ,já..“ ,,Nejsition jako já.. Poznal jsem.“ ,,Můžeme být přátelé.. Chceš?“ ,,A nechceš to se mnou jen zkusit.. (otázka: není to až příliš odvážné na zrůdu ,které v žilách koluje HIV?)“ pípnu. ,,Béďo ,to by nešlo.“ ,,Tak mi dej polibek.. Jeden. První a poslední ,prosím!“ pokleknu na kolena a svíjím se děsem ,aby neutekl a nevysmál se mi. ,,Mikeu ,já tě opravdu miluju.. Od první chvíle ,co jsem tě spatřil jsi mne držel nad vodou..“ ,,Béďo ,na tohle já nejsem. Hned toho nech..“ odtahuje se ode mne. ,,Jedno přátelské políbení..“ zapláču. ,,Líbí se mi holky! Hnusí se mi líbat se s chlapem! Prosím ,pochop mě.. Já.. nejsem takovej. Neodsuzuju tě ,ale nikdy nebudu tím ,čím mě chceš mít.“ (rána do srdce) ještě matně koukám na jeho rozčílený a nervozní obličej. ,,Mikeu ,prosím!“ ,,Ne! Nikdy! Pochop mě. Budeme kámoši.. Kámoši ,ale víc ode mě neočekávej.. Teď.. Vstávej z tý země a pojď zpátky.. Dělej ,sakra!“ rukou si cuchá vlasy. (kéž bych se i já jich někdy směl dotknout) Těžce vstanu a jdu dva kroky za ním. Ne ,nebrečím ,před ním ne. Musí mě vidět jako silného ,aby se o mne mohl kdykoliv opřít a schovat se v mé náruči. (co si to proboha jen namlouvám?!)

,,Ty požáry v Zuboženým Světě mě poslední dobou pěkně serou! Kdo má furt jako debil lítat a zalejvat vohníčky?!“ zesmutní Osel. ,,Nevim, co si stěžuješ. Zams je u toho vždycky první a uhasí to. Na to, že je zelená a zblitá je v hašenition machr.“ ,,To teda je. Chtěl jsem ti říct jednu dost dobrou novinu!“ nadechne se. ,,Tak povídej.“ ,,Chodím s Ruky..“ poskakuje přede mnou vesele Osel a cpe se zásobami přesnídávky. Když vidí ,jak se v té své jen babrám ,začne pyskovat. ,,Vole ,žer nebo to budou jíst ještě naše vnoučata.. Chester se sice maličko sekl s počtem těch přesnídávek ,ale jinak jsou výborný! Čum se ,jak to Zams šmakuje! (chudák novopečená maminka totiž nepozdře nic jinýho než Chazzyho přesnídávky ,po kterých díky bohu nezvrací)“ ,,Řek jsem Mikeovi vo svých citech..“ nadběhnu si. ,,Odmít tě ,co?“ zaškaredí se Osel. (přikyvuji) ,,Nesmíš mu to mít za zlý ,Beďare.. On není buz.. no ,jako ty. Bejt v jeho kůži ,nejspíš bych reagoval stejně. Budete alespoň přátelé.“ Vděčně na něj pohlédnu. ,,Víš ,co to je ,když někoho miluješ a máš ho mít jen jako přítele?!“ (procedím skrze zubation) ,,Promiň.. Byla to blbost.“ Skloní Osel hlavu a já ,abych odvrátil myšlenky vše převedu na jiné téma. ,,Proč umřela Mappy?“ ,,To je složitý..“ vzdychne. ,,Já to pochopím.. Povídej.“ ,,Víš.. To Pako jednou Mappyně věnoval extra novej revolver ,prej do budocnosti ,kretén.. Mapp na to srala. Nechtěla bejt vrah. Měla výčitky jako sviňa ,když zabila Simonu. Ta druhá vražda byla vlastně náhoda. Její kámoš Bandita nesnášel Zuboženej Svět a ZKB. Mappy do ZKB patřila.. Už větříš ten problém? (těžko říct ,nicméně se snažition) Jednoho dne se Bady-four a Mappy dost porafali.. Řvali na sebe dlouho a Banditovi-4 jeblo v hlavě a zařval na ni ,že když je tak výtečnej ZKBák ,tak ať udělá svýmu světu čest a zastřelý ho tím svým zasraným kvérem. Mappy ,jak byla vyprovokovaná ,řekla ,že pro Zuboženej Svět všecko a že takový sráče jako je Bady-four nepotřebuje a střelila ho.“ ,,Přežil?“ ,,Těžko.. Trefila ho do hlavy. Když viděla ,co udělala.. Strčila si hlaveň do pusy a zmáčkla spoušť.“ ,,Ona se zabila!“ ,,Byl to její nejlepší kámoš už od školky.. To co udělala pro ni bylo jako zabít vlastního bratra. No ,jestli chceš detaily ,měl by ses zeptat Mikea.. On to všechno viděl na vlastní oči a snažil se jí v tom zabránit.“ ,,Marnition.“ Heknu a koukám do blba.. Tak takhle skončil druhej nejlepší vrah po Madym. Měla alespoň natolik kuráže ,aby si svý hříchy spočítala a skončila to sama. Ano ,ona do Zuboženého Světa patří. ,,Marně..“ kvikne Osel. ,,Ty krávo ,mě už ta přesnídávka leze i ušima.. Se z toho pobleju.“ Vyplazuje jazyk. ,,Bacha ,abys nebyl těhotnej.“ Mrknu na něj. ,,Ještě to tak! Bych si raději uříz prdel ,než porodit dítě.“ Pak se zamyslí. ,,Hele ,ale chlapi přece nerodí ,ne?“ ,,Budeš první ,Oslíku.“ Začnu se smát.

,,Mikeu ,mohl bych s tebou mluvit?“ zabrzdím v MPO. (Mike tady totiž maluje na zeď své překrásné grafitty. Lízal ho požádal o pár karikatur žhavejch koček ,který se budou plazit u tyče a já ho požádal ,aby se na mě nezlobil) ,,Nemám moc času ,Beďare.“ Řekne ,ani se na mě nepodívá. Vymění si sprej a začne na zeď stříkat další nemyslitelný čáry. ,,Tohle mi nedělej ,Mikeu. Strašně mi ubližujetion ,když se mnou nemluvíš.“ ,,Promiň ,ale já fakt nevim ,jak se k tobě po tom posledním rozhovoru mám chovat.“ ,,Jako přítelion.“ Zadívám se mu do očí. ,,Víš ,to je těžký ,když mi každou chvíli dáváš najevo ,jak mě miluješ a píšeš mi…básně.“ ,,Tys ji opravdu četl? Líbila se tion? (zajiskří mi oči)“ ,,A co jinýho jsem měl dělat. (zašklebí se) Byla pěkná ,ale ne pro mě.. Já necejtím se díky tobě dobře.“ ,,To neříkej.“ ,,Musím ,Béďo.. Svazuješ mě.. Jen si přečti.“ odrecituje kus mé básně: ,,Když jsem s tebou umírám touhation říct ti ,že tě mám rád. Když jsem s tebou ,chtěl bych si s tvými vlasion hrát. Jen přátelství mě nezahřeje ,ale já budution respektovat ,to co si přeješ.. Má láskion.“ Probodne mě pohledem. ,,Tohle mi nepřijde jako dobrej způsob jak respektovat mý city.“ ,,Máš dívku?“ zeptám se naivně. ,,Ano.. Za tu dobu jsem se oženil. Miluju jí a ona mě. Jsme šťastní.“ Polknu slzy. ,,Potom mi nezbývá nic jiného ,než ti to přát. Teď mne prosím omluv. (jdu se zabít –dodám v duchu)“ a sejdu ze schodů. Chester se právě souká nahoru. ,,Mike je v MPO?“ ,,Jo..je.“ kývnu smutně a posadím se na schody. Chvíli poslouchám jejich mrkvový vrnění. ,,Tenhle svět jde stejně do čoudu ,Chazzy.“ ,,Když myslíš.. Já jsem teď šťastnej..“ ,,Chápu.. Já bych měl bejt taky.. Mám ženu ,dům a ještě po mě jedou chlapi.“ Mike hodí plechovkou o zem (slyším to ,napínám uši). ,,Víš ,Chestere.. Jednoho dne mi z prdele vyrostou křídla a já poletím kolem světa.“ ,,To zní zajímavě ,můžu se přidat?“ (řehní se Chester) ,,Jedině ,když mi napíšeš básničku.“ ,,Magore.. Nestačí ,že píšu songy pro linkin park?“ ,,Copak ty jsou od srdce?“ ,,Nejen od srdce.. To mi jde až z močáku.“ ,,A já se vždycky divil ,proč to fanoušci tak žerou.“ Hekne Mike. ,,Pamatuješ ,jak jsme ještě neznali Zuboženej Svět a já tě trápil?“ zaboduje Chazzy. ,,Osahávals mě ,ty dobytku!“ ,,Bylo to jen tak z prdele.. Líbilo se ti to ,viď?“ začne se smát (jsem na rozpacích a nevím ,jestli si dělají jenom legraci ,nebo spolu vopravdu něco měli!). ,,Hlavně v noci.“ Přikývne Mike. ,,Víš ,že tenhle Zuboženej Svět je tak perverzně stupidní až je to hnusný?“ ,,Vím ,ale ty to bereš ze svýho pohledu..“ ,,Jak to myslíš?“ ,,Miluje tě ,Béďa.. Každej to ví. Měl bys na toho kluka bejt něžnej ,a žádnej anál hned na začátku.“ ,,Chazzy ty seš prase. To není žádná sranda!“ křikne na celou místnost Mike a začnou se klukovsky rvát. Ještě chvíli je poslouchám a pak se jdu raději vychcat. Protože v ZKB je hajzlík jenom jeden ,vyjdu ven a za rohem začnu vykonávat svou potřebu. Jen si zapnu zip, zaslechnu nějaký rozhovor. Nějdřív mě napadne Mappy a Lucifer, že se asi dohadujou ,ale když se pak doplížition jako správnej James Bondes 00záchod blíž ,spatřím naší milovanou Zams. Je ke mně otočená zády a s někým mluví. (Do prdelion ,nevidim s kým! Nahnu se přes roh kostela skoro až k nim). Tiše a rozzlobeně probírá každej požár. Druhá osoba vydává zvuky podobné smíchu a pak řekne: ,,A co? Ani kočka tě nedonutila? Příště tam bude někdo tobě milejší!“ Postaví se a zahlédne mě. ,,Kdo to je?!“ zasyčí a to já se už pakuju pryč.

,,Co to je za debžota?“ drbne do mě Lízal a s držkou do kořán začne očumovat týpka s jednou rukou u hlavy a druhou šmátrajíc po zdech kostela. Pak Daniela trkne. ,,Hele ,že von to je ten senzidebil?“ ,,Ale hovno. Jedinej debil seš tady ty ,Lízo. Tohle je senzibil. Přispěchal na přání naší vizionářky Zams a začal tu hledat mrtvý lidičky.“ Rozkecá se naštvaně Pako (Senzibil se zastaví u oltáře a začne ho rukou ojíždět). ,,Jenom ,aby z toho ten oltářík neměl orgasmus ,šéfe!“ ozve se Lízal. Senzibil se na něj svrchu zamračeně podívá a dál se věnuje svý práci. ,,Stejně to byla kokotina ho sem pozvat. Co asi tak zjistí? Kolikrát denně onanuju?“ ,,To nemusí zjišťovat.. Víme každej.“ Uchechtne se Libor (já mu ale raději říkám Pako) ,,Je tu proto ,aby našel Mappynu duši.. A když se do cesty připlete ten mamrd Lucifer ,objeví i jeho.“ Ozve se Osel. ,,To jako myslíš ,že duše minulých členů ZKB si běhaj po Zuboženým Světě?“ podiví se Lízal. ,,A nejvíc je jich v MPO.“ Škytne Pako. ,,Si děláš prču?“ ,,Jasně ,že jo ,ty imbecile. Mappy i Lucifer jsou doopravdy mrtvý ,tak nevim proč je ten čuramen hledá.“ Zabručí. ,,Když jsou teda mrtvý ,proč nám nechávation na zdech vzkazy?“ zeptám se já. ,,Asi se nudí. Jak já to mám do prdele vědět!“ Pokrčí Pako rameny. ,,Tady! Tady cítím velké vibrace!“ zvolá senzibil a stojí na oltáříku. ,,Hovno cejtíš ,Lízal se tam včera vysral.“ Zamračí se Pako (sebere se a odejde do věže). Mike s Chazzym pomáhají senzibilovi dolu a platí mu slušnou sumu za jeho předváděčku. Přijde k nám Zams. ,,Mě bylo jasný ,že takovou hovadinu dokážeš vymyslet jenom ty. A vůdce ti to samozřejmě schválí..“ zavrtí Lízal hlavou. ,,Našel jejich duše nebo ne?“ brání se Zams. ,,Zaměstnanče ,je to exotina. Nic nenašel. Je to podvodník. Udělal z tebe debila před celým Zuboženým Světem!“ kvikne Lízal. (Zams se otočí na podpatku a odkráčí k Chesterovi ,kde je v bezpečí uvnitř jeho náruče). Zadívám se na Mikea (kéž bych i já měl takové bezpečí) ,legračně opruzuje kolem oltáříku a škrábe se na hlavě. Pak ho Chester čapne kolem krku a táhne ho do MPO ,kde nejspíš hodlají dělat další ze svejch sprosťáren (včera jsem toho slyšel až moc!).

Jdu na parkoviště k Pakovu fordu ,abych Liborovi přines taškition plnou cd od Madonny ,kterou mu půjčil vůdce. (otázka: Není Pako pako ,když poslouchá tu nymfu?). ,,Kohopak tu máme?“ říhne hlasitě Zub. ,,Co chcešion?“ vrhnu po něm vyčítavý pohled. ,,Kvůli tobě mě ,do prdele , vyhodili ze ZKB!“ ,,No a?“ ,,Jak no a?“ zahučí jeden Zubovo kámoš ,který se k nám docoural. ,,Nějakej drzej na to ,že brzo natáhneš brka.“ ,,Já.. ne-nenatáhnu brka za chvíli. Moje nemoc má delší průběh.“ ,,Kdo mluví o tvý nemoci ,buzno?“ sykne skrze zuby a vytáhne nůž. ,,Ne.“ Zavrtím hlavou a pomalu odcouvám až k autu. (Klepu se.. Bohužel je večer a teď tu mimo těhle zasranejch chcípáků nikdo nechodí!) „Určition se to dá vyřešt i jinak ,než násilím..“ polknu. ,,To určitě. Možná bys mě mohl vykouřit a já ti pak slíbím ,že tě zabiju rychle.“ Řekne a odplivne si. ,,Kéž by tu tak byla Mappy..“ vzdychne Zub a zadívá se do nebe. ,,Odpráskla by tě s radostí sama.. Ale teď to musím udělat sám!“ převezme nůž. Fofrion otevřu dveře a vlezu do auta. (zamknu se a v duchu si slíbím ,že vylezu až na silvestra) ,,Já a Mappy jsme byli skvělý kámoši.“ Zazubí se a začne nožem vrážet do skla. Prasklinky se množí. (Mami ,tati.. Já tu umřu!) ,,Zase tak skvělý ne, Zube.“ Ozve se mu za zády a než se Zub otočí rozprskne se mu hlava na přední sklo. ,,Božetion! (zařvu) Pomoc! Á!“ Zubovo kámoš se dá na útěk ,stačí jedna střela a válí se s prostřeleným břichem na zemi. S děsem v očích na něj pohlížím. Buch! Vyděsí mě rána na přední sklo. ,,Kdo jsi? Bože! Kdo jsi?“ sténám a s pláčem se klátím za volantem. Dívka s kuklou na hlavě ,vypadá to ,že se usmívá a prstem mi píše vzkaz na sklo.. Rudá a slizká krev se najednou tvoří v písmena ,která pomalu začínají dávat smysl. ,,Poz-dra-vuj Pa-ka“ čtu tiše. Potom zvedne Zubovu prostřelenou hlavu a prstem ji začne prohmatávation. Když se snaží rozlousknout ji o přední kapotu vyletí Zubovo oko a rozplácne se na skle. Omdlím.

,,Pozdravuje mně? Jak milé!“ usmívá se Libor a stále přehlíží fakt ,že zabila jednoho člověkion ,druhého postřelila a to neberu na zřetel, že sem se málem posral strachy! (Byl jsem u výslechu. Mordovali mě tam otázkama ,který byly skoro tak hrozný jako celý můj prožitkion! Naštěstí ten postřelený maník v šoku vypověděl celou pravdu ,tak mě propustili bez většího podezření.. A myšlenka na to ,že to byla Mappy? Ona je přece mrtvá,vy volové! Nikdo nebude pátrat po mrtvém člověku.) ,,Milé? Milé! Vždyť Zubovi v hlavě udělala díru a jeho oko.. vypadalo jako to žužlavý cukrátko ,co se prodává v krámě! (už nikdy nic takovýho nestrčím do tlamy!)“ zasípu. ,,Proč tě to tak rozrušilo? Já jsem šťastný ,že dala na mou radu. ZKB přece jen budou mít vraha ,pro kterého je radost umírat!“ zvedne pyšně bradu. ,,To teda je. Ale třeba to Mappynda nebyla! Mělation na hlavě kuklu ,neviděl jsem jí do vobličeje.“ Protáhnu těžce. ,,Bylo to příšerné! Myslel jsem ,že vypustím duši.“ ,,Proč si pořád stěžuješ? Ona tě přece zachránila! Navíc.. Musela to být Mappy! Kdo jiný umí takhle skvěle střílet?“ ,,Kdo? No ,přece polovina Ezzo Street ,ty vole! Neměla zabít Zuba! Stačilo jen zavolat pomoc..“ kviknu. ,,Ale to by nebyla žádná legrace.“ Zavrtí Pako hlavou. (buď jsem se zbláznil já nebo všichni ostatní ,když schvalují Mappynu vraždu. Navíc vůbec nevíme ,zda to Mappy byla!). ,,Mě spíš nejde do hlavy ta střelkyně.. Je fakt ,že to musela bejt Mappy.“ podrbe se Lízal na hlavě. ,,Nemusela! Janu poznámion , třeba to nebyla ona!“ zatvářím se zle. ,,Jo ,pozná. To musím potvrdit. Každý den se dívá na její portrét.“ Přežvykuje Pako. ,,Stejně je to blbý.. Když už je zase na živu ,proč se mi nepřišla ukázat? Jsem přece její bratranec!“ řekne Lízal vyčítavě. ,,Třeba neměla čas. Vzpomínám si, když jsem byl mrtvej, měl jsem toho hafo co na práci..“ Nadhodí Libor. ,,Posloucháte mě? Třeba to nebyla Mappynda..“ vrhnu po nich vyčítavý pohled. ,,Hele ,malej ,uzavřeme to. Byla to Mappy a basta!“ řekne Libor a jde do MPO ,aby pomohl Mikeovi odnést prázdné plechovky. ,,Ale vždyť nemáme žádný důkazy!“ křiknu za ním. ,,Na důkazy se vyser..“ Chytí se Lízal za hlavu. ,,Někdy není až tak super bejt nesmrtelnej ,co?“ mrknu na něj. ,,Obzvláště ,když máš za zadkem takový hovada jaký členové ZKB rozhodně jsou.“ ,,Važme si toho ,Danieli.. Je to to jediné ,co ještě máme.“ ,,Když už nám upálili Johanku z Arku..“ vzdychne Lízal. ,,Copak ona patřila k ZKB?“ vyvalím oči. ,,A proč myslíš, že by ji jinak upalovali?!“ Zamrká a sune sbírat spadlý plechovky. ,,Hoří!“ zařve vyděšeně Ruky a utíká směrem k nám. ,,Co? kde?“ zalape Pako po dechu. ,,Někdo u zadní stěny kostela zapálil vatru! Zams to tam hasí!“ Všichni běžition k zadní stěně, kde poletuje Zams s minimaxem a dělá, co zmůže. ,,Zams. Vypadni vocaď. Tady nic nezmůžeš! Hasiče. To chce hasiče!“ křičí Chester a spolu s Mikeem chrstnou na oheň dva kýble vody.


,,Tak mi laskavě pověz co to mělo bejt?!“ zafuní Chester, když hasiči balí. Požár se dál nerozšířil, ale zadní stěna je celá ohořelá, černá a stále se z ní kouří. ,,Já to nevim! Prostě to někdo zapálil!“ rozhazuje Zams rukama. ,,Tohle není první požár! (ale je ze všech největšion) Po každý ,lásko , po každý seš u toho jako první!“ Chytí ji Chester za ruku. ,,Co tim chceš sakra říct? Jako že to zapaluju já? Ses asi posral ,ne Chazzy?! Já jsem budovala Zubožený Svět dřív než ty ses stal rockerem! S Madym jsme skládali kámen po kamenu! Proč bych ho teď chtěla ničit!“ ,,To nevim! Asi, že ti to těhotenství vlezlo na mozek, ty darebačko!“ pískne Chester a nestačí valit oči. Zams se totiž rozpřáhla a natáhla mu takovou, že náš vůdce ztratil balanc. ,,Ještě jednou mě z něčeho takovýho nařkneš, tak tě vlastnoručně zabiju.“ Řekne tiše a vytratí.

Sedím se Zams na schodech a jen tak žužláme jednu přesnídávku za druhou. Ze dveří vyletí Chester. ,,Zams?“ škytne. Jmenovaná se rychle zvedne ,zamotá se jí hlava a spadne mi do náruče. ,,Sakra ,dávej pozor!“ chytí se vůdce za hlavu a seběhne ke mně. Vezme ji k sobě do bezpečí a na mě ukáže prstem jako by mi chtěl vyhrožovat. ,,A ty! Hned mi řekni ,kdo to udělal. Půjdu a zabiju je!“ sykne mezi zuby. ,,Žádný hovada nebudou ubližovat mým lidem! Jsem vůdce Zuboženýho Světa a tohle si líbit nenechám! Postarám se o každého člena ZKB!“ pronese svou řeč. ,,Nebojte se. Všechny je zabiju ,sviňáky prašivý.“ ,,Mady.. Ne ,Mady. Nedělej to.“ Hekne omámeně Zams. ,,Co to říká?“ zalekne se Chester. Lízal s Pakem se k ní zkušeně připletou a začnou jí šilhat do očí a sahat na hlavu. ,,Blouzní.. Vysokej tlak a málo žere.. Běž jí dát doma do postele ,ale nepíchat.. Ať se pořádně prospí.“ Pokyvují oba. ,,A co bude s tou vraždou ,která se stala Zubovi?“ ptá se Chester. ,,Buď v klidu ,Chazzy.. Udělala to Mappy.“ ,,Mappy? Jo ,aha.. No tak to je v pořádku.“ Hekne a odejde se Zams v náručí k autu. ,,A co ty? Nechtěl by sis lehnout? Promluvit si?“ vezme mě Pako kolem ramen. ,,Jo ,chci mluvit ,ale ne o očích!“ Vzdychnu. ,,Chci si povídat o Zuboženým Světě ,o mrtvolách a lidech bez rozumu ,o psychopatech ,o Madym ,o vraždící Mappy. O čemkoliv ,co se nebude týkat očí..polk!“ ,,Ty seš na tom ,asi hodně špatně ,když chceš mluvit vo Madym..“ chytí se Lízal za spodní ret. ,,Víte..“ začnu. ,,Teď ,když už je Mappyna a Luciferova duše (Mady jim buď milostiv) na živu ,tak by mě zajímalo ,kdo se vzbudí po nich.. To z mrtvých vstání jde tak hezky popořadě ,bez větších mrtvolných komplikacioní a trvalých následkion na Zuboženém Světě (otázka: je smrt Zuba trvalý nebo netrvalý následek? – odpověď: záleží na tom ,kdy obživne.) ,že si ani neuvědomujeme ,že jednou přijde řada i na Madyho.. A on se vzbudí. Věřte tomu ,že se vzbudí. Nenechá si ujít tuhle uječenou budoucnost ,kde jsou lidi horší než kobylky a ubližují si. Jemu se to zalíbí a začne znovu.. Zase bude terorizovat nejdřív nás ,členy ZKB a pak se jeho vděčnost přenese na prostý lid smrtelný. Pako? Lízo? Co s tím uděláte? Budete utíkat a brečet?“ (Možná je to ode mne trochu sobecké ,ale koneckonců.. Jsem v ZKB. Dost studu!) Kluci potřepou hlavou. ,,Ty krávo! Von se nám brzo vzbudí i Mady!“ Chytí se Lízal za hlavu. ,,To je v prdeli. Kdo se teďka probudil? Lucifer? Lucifer! Kdo je po Luciferovi?“ dožaduje se Libor pozornosti. ,,Kdo? No ,kdo! Přece ty ,Pako!“ ťuká si Daniel na hlavu. ,,No jo ,ty vole.. Jenže já už jsem dávno živej ,víš?“ ,,Tak zase chcípni, ty debile! Kvůli tobě se to jenom urychlí! Musíš vždycky bejt jinej a budit se dřív?!“ ,,Tak promiň, že sem se nezabil úplně! Já to ještě můžu udělat.“ (nasadí Pako naštvaný pohled a probodává jím Lízala). ,,Už na to ser, ty ňoumo. (zívne Lízal) Po tobě je už jenom Marcus Dylan a pak hurá za Madym!“ ,,Měli bychom to honem říct Chazzymu.“ Zapochybuje Pako. ,,Nebude se mu to líbit. Stačilo ,že už ho Mady jednou rozpáral.. Po druhé ho to možná i nasere.“ Zavrtí hlavou. ,,Možná ?“ povytáhnu obočí. ,,Musíme udělat něco ,co by zabránilo mrtvým znova ožít..“ pokrčím rameny. ,,Možná bychom je mohli zabít!“ navrhne vesele Lízal. ,,Halo ,halo.. ZKB volá Lízala. Danieli.. ty exote ,oni už mrtvý jsou!“ ,,Tak v tom je potíž.. Jak zabiješ mrtvýho?“ ,,Asi tak ,že ho nezabiješ ,idiote!“ (Pako pomalu ztrácí trpělivost). ,,Myslím ,že tomu ,co má přijítion nezabráníme..“ vzdychnu.

,,Hoši! Hošani!“ řve Lízal celý rozohněný ode dveří. ,,Co se děje?“ drápne ho Pako za ruku. ,,Do prdele.. sem se lek!.. Mám.. skvělou novinu!.. Jen se.. potřebuju.. trochu.. nadechnout..“ ,,Jo ,to dejchej vole nebo nám tu zkolabuješ a my se nikdy nedozvíme ,co ti tak rozpálilo půlky.“ Podotkne Osel. ,,Pacouš dneska ráno umřel.“ Vejde Zams nevzrušeně do Zuboženého Světa. Lízal zapláče. ,,To sem přece chtěl říct já!“ zoufale si začne prohrabovat vlasy. ,,No.. tak to řekni. Kvik.“ Zachrochtá Klára a podrbe ho na zádech. ,,Máš radost ,viď pašíku.. To bude žrádýlko..“ ,,Hej ,já pořád ale nechápu ,co s tím má naše Lízinka společnýho?“ odtrhne je od sebe Pako. ,,Ty nevíš?“ podiví se Zams. ,,No ,přece..Lízale chceš to říct ty nebo mám začít já?“ ,,Já to řeknu! Já to řeknu!“ napne se jako struna a rychle nám začne předříkávat: ,,Když ve světě sexu zemře vůdce.. Tak přece musí sehnat novýho ,ne?“ ,,Jasně ,musí.“ Přikývneme všichni. ,,No.. A kdo byl druhej nejlepší sexouš po Pacoušovi?“ mrkne na nás Klára. ,,Kdo?“ zeptá Chazzy ,který se mi právě objevil za zády. ,,Jestli hádám dobře ,tak to bude ten ,co ti minule přefik tvou bejvalou holku Naný. A pomůcka.. Pacouše nepočítej ,ten je pod drnem..“ Začne se Pako smát. Najednou se mi Chesterova ruka ovine kolem krku ,slyším jak říká: ,,Takhle bych tě za to zabil ,Danieli ,kdybys nebyl v ZKB!“ pak ruku uvolní a já se zase v klidu můžu nadechnout! (měl jsem z toho strachu prdíky) ,,Ale to už je voda pod mostem.. Nebo jak říkáme my ze Zuboženého Světa.. Šedá krev na předním skle.“ Vycení zuby. ,,Ta krvion na předním skle byla rudě červená.“ Podotknu naštvaně ,že si ze mě udělal předváděcího panáka. ,,Aspoň je vidět ,že Zub nebyl pravý ZKBák!“ namítne Ruky. ,,Můžete zase otočit ty reflektory na mě?“ zadupe Lízal. ,,Já jsem tu hvězda!“ ,,My víme ,Danieli.“ Poplácá ho Osel po zádech. ,,Ale neříkej mi ,že by ses chtěl vrátit na mejdany a vůdcovat jim“ ,,Vedl bych je já!“ zatne ruku v pěst. ,,A vybíral bych si z těch nejlepších koček. Měl bych je všecky! Všecky!“ Pako se k němu proplete a vezme ho stranou od nás. ,,Fakt chceš opustit ZKB a bejt.. vůdce mejdanů? Přece víš ,že jak se jednou staneš kurevníkem ,už sem nemůžeš jen tak vejít.. Už nebudeš patřit k nám.. Tolik jsme toho spolu prožili.. Ty ,já a Zams.. pamatuješ? Byly jsme Madyho nejvyšší poddaní..“ ,,Co mi jsme mu všechno prováděli za naschvály a jak on nás vždycky ztrestal.. Ale to už je minulost. Teď mám konečně šanci dívat se dopředu ,Libore.. Nechci zůstat zubožencem až do smrti.. Brzy tu každej z vás skápne.“ ,,Myslíš ,že když utečeš ze Zuboženého Světa.. Utečeš před smrtí?“ ,,Ne ,neuteču Pako.. Jenom budu žít o trochu déle než vy.“ ,,Lízale ,my jsme nesmrtelní!“ ,,To je přece kravina! Píčovina na entou!“ ,,Tak mi vysvětli ,všechny ty mrtvý ,který ožívaj a vrací se sem!“ ,,Vysvětlit? Proč? Jsou to kreténi neví roupama ,co by udělali!“ vybuchne Lízal. Začne přešlapovat na místě. ,,Všechno.. Totálně všechno se změní..“ řekne tiše Libor. Lízal se mu zadívá do očí. ,,Tahle změna bude fajn..Změna je totiž život.. dlouhý život!“

Vstoupím do MPO (až tu Lízal nebude.. nebudeme to potřebovat) ,Mike dřepí u zdi a domalovává svý zasněný čáry. Na hlavě má kapuci a jeho pohled by se neodtrhl od obrázků ani kdybych mu do zad hodil plechovku. ,,Mikeu.. Víš.. Já.. Vím.. že.. Hm..“ (monologion mi tedy začal opravdu slibnětion!) ,,Promiň ,že jsem na tebe takový.. ale já. Opravdu jsem se zamilovalion a je pro mě těžkion.. zapomenout na svý cition.. Eh.. Rozumíš mi..tion?“ s nadějí na něj pohlédnu. Sice se neotočí ,ale třikrát pokývá hlavou a to my stačí ,aby se mi srdce roztlouklo. (poslouchá mě!) ,,Tohle je poprvé.. kdy se v přítomnosti někoho cítím tak dobřetion.. najednou se mi zdá ,že jsem šťastnion ačkoliv ty bys mě nikdytion milovat nemohlion.. Mě stačí ,že mě vnímáš.. Posloucháš.. Už..tion.. Už mě ani netrápí touhation políbit tě.. Nemyslím na to.. Kvůli tobě.“ Polknu. ,,Mohl bych tě políbit?“ dlouho propaluju svýma očima jeho tělo. Opět přikývl! (myslím ,že radostí proskočím strop!) ,,Ach ,Mikeu!“ v očích mám slzy. Lehce se k němu kradu. Rukou se dotknu jeho ramena. Jeho tělo sebou cukne a on hlavou praští do zdi. ,,To.. To sem nechtěl Mikeu.. promiň.“ Chvíli si mne bolavé čelo a pak se na mě otočí. ,,Co si o sobě do prdele myslíš?!“ ,,Chazzy?!“ vyjeknu a leknutím se posadím na zem. Celou dobu tam byl Chesterion! Zachumlaný do své kapuci a poslouchal diskmena! Občas pokýval hlavou do taktu bohužel ve správnou chvíli mých dotazů! (otázka: není to krutý?) ,,Co tu chceš?“ ,,Mike tady není?“ polknu. ,,Před chvílí vodjel.“ ,,Chazzy..“ ,,Co zase?“ ,,Má.. Máš na čele tlustou černou čáru od barvy.“ ,,Fakt?“ začne si sahat na čelo. ,,Hm.. To asi jak jsem se vopřel!“ zadívá se vyčítavě na mě. ,,Promiň.. Já.. už musím jít! Slíbil jsem Pakovi ,že mu nakrmím křečky.“ Zvednu se ze země. Chester se postaví taky. ,,Nevěděl jsem ,že má.. křečky? Víš to určitě?“ Než ale stačí cokoliv dalšího říct seběhnu světelnou rychlostí ze schodů a zabrzdím se až na balkoně. ,,Fakt nikdo nechcete jít se mnou?“ polkne Lízal ,vyděšen z toho ,že za chvíli opustí svůj Zubožený Svět a půjde tam ven.. kde naše zázraky přece jen neplatí… tam ,kde většina ZKB trpí.. tam ,kde on už nebude mít šanci ,jak být s námi. ,,Oslíku?“ ,,Promiň ,Danieli.. ale já patřím sem.“ Zavrtí hlavou. ,,Zams?“ ,,Blázínku.. Můj kluk je vůdce ZKB ,myslíš ,že bych mu to mohla udělat? Mám tě moc ráda ,ale s tebou jít nemůžu.. Tady je můj domov.“ ,,Ach ,Zams.. vyprávěj o mě tomu svýmu maličkýmu drobečkovi. Mrzí mě ,že nebudu s ním.“ ,,Přinesu ti ho ukázat. Možná až dospěje bude mít ZKB taky plný zuby a přifaří se ke svýmu strejdovi Lízalovi na mejdany.“ Políbí ho na tvář. ,,Budu ho očekávat a s láskou ho naučím všechny nechutnosti.“ Lízal se smutně zadívá na zeď nad ním ,kde je vyobrazení všech vůdců ZKB. ,,Vždycky jsem si přál tam být namalovaný.“ Řekne tak tiše ,že ho skoro není ani slyšet. Oči se mu podivně lesknou steskem. ,,Přál jsem si ,aby šel někdo se mnou.. Abych tam nebyl sám.“ Říká stále tlumeně. Znám ten pocit.. Člověk má v krku knedlík a pořádně se nemůže děsem ani nadechnout.. Chce se mu tolik toho říct ,ale nedokáže to.. hlas mu selhává. ,,Lízo.. Je na čase ,aby ses postavil na vlastní nohy. Musíš bejt silnej.. Jako vůdce to budeš potřebovat.“ Obejme ho Pako. Daniel se mu vděčně zadívá do očí. Když se se všemi rozloučí tím tichým způsobem ,přiběhne na poslední chvíli ještě Chester. ,,Proč máš na čele tu šmouhu?“ zadívá se na něj Zams. ,,Maloval jsem!“ oznámí Chester a proplete se k Lízalovi. ,,Budeš nám chybět.. Ale u nás máš dveře stále otevřené!“ potřese mu rukou. Bylo to od Chazze moc hezké ,ale všichni víme ,že Daniel už se v Zuboženým Světě nikdy neukáže.. Bude patřit jinam a jako vůdce musí jít příkladem. Už nemůže patřit do obojí jako za dob Madyho.. Už si musí vybrat. ,,Děkuju vám moc za všechno.. Příšerně se mi bude stýskat.. Po vás všech. Žijte si tu zuboženě a nezapomeňte na mě… Miluju vás.“ Jeho proslov není skoro slyšet ,jak u toho polyká slzy ,ale každému z nás se tato chvíle v ryje do paměti. Tohle je horší ,než kdyby Lízal zemřel.. To by stále patřil k nám a už jen naděje ,že se vrátí tak jako to my členové ZKB děláme ,by nás těšila.. Ale takhle ho ztrácíme úplně. Když ho někdy potkáme na ulici.. Můžeme ho jen pozdravit ,protože Pacoušovi lidi a my jsme proti sobě vždy vedli rozepřion. Pozoruju ,jak Daniel pochoduje prostornou halou přímo ke dveřím. Neohlíží se. Jde za svým novým životem..

Sáhnu do lednice na balkoně a vezmu si přesnídávku. ,,Hele ,lidi.. Kdo dojí ty Lízalovo přesnídávky?“ zvednu hlavu z mrazivé říše. Pako jen pokrčí rameny. ,,A nemohli bychom mu je předat?“ zeptá se nevině Osel. ,,Oslíku.. To je blbost. Na Pacoušovo ,vlastně teď už Lízalovo mejdanech se žere něco jinýho než.. jablečný přesnídávky.“ Vzdychne Pako. ,,Co teď asi Daniel dělá?“ zasní se. ,,Přece píchá.“ Zaťuká si Zams na hlavu. ,,To je fakt.. Znáte ho.“ Zašklebí se Osel a hladí Ruky po vlasech. Ze schodů s dupotem sejde Mike s Chazzem. Objímají se kolem ramen a hlasitě se něčemu řehní. ,,Mikeu.. Já.. potřeboval bych s tebou mluvit.“ Zalapám po dechu. Ani se na mě neohlédne a nanicovatě odpoví ,že teď ne. Teď ne! Jak to jen může říct.. Vždyť se ruku v ruce prochází s Chazzym a hovno dělá! (otázka: smí se dávat najevo vztek a lítost před milovaným člověkem?) ,,Ignoruje mě.“ Pípnu. ,,Ignoruje..“ pokývá Zams. ,,Z toho si nic nedělej ,však ono ho to přejde. Nesmíš tlačit na pilu.“ Mrkne na mě a vleze do ledničky. ,,Dá si někdo přesnídávku?“ ,,Jdi se s tím bodnout ,Zaměstnanče!“ hodí po ní Pako plechovku od barvy. ,,Já si dám.“ Řekne s klidem. ,,Jak to můžeš pořád jíst?“ zakření se Ruky. ,,Chutná mi to a taky to nevyhodím hned za pět minut do hajzlu.“ ,,Máš pravdu.. Dřívější jídlo pro tebe byly vyhozený prachy!“ spráskne Osel ruce. ,,Budeš muset přežívat na Chazzyho přesnídávkách.“ ,,Tos řekl moc hezky ,Oslíku.“ Hodí Zams tlamu. ,,Tak jsem tady! Kdo mě přivítá?“ ozve se ode dveří. ,,Lízale?“ vykoukne Osel přes zábradlí. ,,Pucflek!“ křikne Pako ,seskočí do haly a žene se ke dveřím za neznámou dívkou. ,,Kdo to je?“ podívám se po ostatních. Ruky zavrtí hlavou ,ale Zams a Oslovi svitne. ,,To je přece Pucfi!“ tlesknou si do dlaní a schází za ní. Podívám se na Ruk. Jen pokrčí rameny a jde za nimi.

V hale je pěkně rušno. Pucflek je totiž Pakova sestřenka z Clevelandu. Hned se s každým vítá ,líbá. Ke mně napřáhne ruku. ,,Jak se ti daří od novýho kejháku?“ ,,Cože?“ kviknu. ,,Přece od tý střílečky na parkovišti, kdy Zubovi vyžuchlo voko až na sklo. Tys vomdlel ,ty ptáku!“ Mrkne na mě. ,,A jak ty to víš?“ (nevyhcházím z údivion) ,,To já jsem ho přece vodkráglovoala.. Chtěla jsem ti pomoct. Došlo mi, že budeš ze ZKBáku, když seš nasranej v Pakovo fordu.“ stiskne mi ruku a spiklenecky na mě mrkne. ,,Byla to bžunda,co?“ ,,Eh. Pako!“ zařvu. ,,Co sakra řveš?“ objeví se mi za zády ,,Já.. Ona..“ zakoktám se. ,,Má důvod k tomu hulákání?“ otočí se Pako na sestřenku. ,,To si piš ,že má! Pamatuješ Zuba? Měl v hlavě tákovouhle díru (ukáže) a skákající oko (uchechtne se).“ Svitne mu. ,,Jak to víš? Tos byla ty ,kdo ho sestřelil?“ ,,Že váháš..“ Pako zasněně vzdychne. ,,Sice sem měl zasviněný auto ,ale bylo to boží! Mysleli jsme ,že to byla Mappy.“ ,,Oni si mysleli.. Já jsem věděl ,že ona to nebyla!“ poopravím je. ,,Střílíš skvěle ,sestřenka!“ poplácá ji Pako po zádech. ,,Dík. A kde máte toho přizdisráče?“ ,,Kterýho myslíš ,Pucfi?“ mrkne na ni Zams. ,,Našeho velkýho Lízala přece! Kde se schovává?“ skloní se a hledá ho po zemi. Všichni zmlknou. Pucflek zvedne hlavu a rozhlédne se kolem. ,,Copak on umřel?“ nikdo nic neříká. ,,Ale no tak.. lidi! To není žádnej průser. Vždyť on se vynoří.. Zase vobživne.“ ,,Blbý je ,že on je živej.“ Pípne Zams. ,,No ,tak ho zabijeme.“ Vytáhne revolver. ,,Tady nestřílej!“ chytí jí Pako ruku. ,,Lízal odešel na věčné časy..“ ,,Kam?“ ,,Do světa sexu.. na Pacoušovo mejdany.“ Zabučí. ,,Nyní už Lízalovo mejdany.“ Pokrčí Ruky rameny. ,,On.. On vodešel ze Zubožáku?“ řekne Pucflek (vyznívá to ,jako by jí dalo velký problém jen to vyslovit). ,,Jak.. Jak to mohl udělat? On se přece patří!“ ,,Vybral si sám..“

Oblečen v černým kvádrition oddychuju. ,,Sakra.. ten pohřeb byl..“ pípne Pako. ,,Děsnej, já vim. Stálo to za hovno.“ Zívne Zams a natáhne se na gauč v Zuboženém Světě. ,,Ty tu smrt bereš nějak moc lehce.“ Polkne Pucf ,,To já bych se asi složila.“ A Zams se na ni zašklebí. ,,Ale já Pacouše neznala.. Nestýkali jsme se. Byl pro mě cizí a soráč, ale když ho neznám ,tak mě to prostě tak nebere.“ Odfrkne. Pako stiskne rty. ,,A jak vlastně umřel, miláčku?“ vezme ji Chester za ruku. ,,Mít v ZKB přecitlivělýho vůdce je na sračku.“ Popotáhne Osel. ,,Já že sem přecitlivělej? A kdo na tom Pacoušovo pohřbu bulel?“ ohrne Chester rty. ,,Pokud vim ,tak ty a tady náš Béďa, tak dej jazyk za zuby nebo ti uříznu koule.“ Ozve se rozladěně Zams. ,,Měl bouračku.“ Řekne. ,,Bouračku?“ kviknu. ,,Jako fakt?“ ,,Jasně, řídil jak prase.“ ,,A kde se mu to proboha stalo?“ vydechne Pucf. ,,Někde v L.A..“ ,,To si lidi nemůžou dát sakra pozor?“ ,,Normálně ne. Nevim, jak ty ,ale lidi jsou podle mýho dost dobrý hazardéři se svým kejhákem. No , asi měl na čase..“ Odplivne si Zaměstnanec. ,,A hodíme jiný téma, ne? Už se o tom nechci bavit. Není mi to příjemný. Je mrtvej ,tak co kdybychom zašli na Lízalovo mejdany?“ mrkne na nás. ,,K Lízovi? A hodí se to.. zrovna teď?“ zachmuří se Mike. ,,Teď je ta nejlepší chvíle.“ Ujistí ho Zams a postaví se.

Trochu se mi svírá hrdlo. Ještě nikdy jsem nebyl na Pacoušovo ,vlastně teď už Lízalovo mejdanech. Povolím si kravatu (každej smetion totiž zůstali ve stejnokrojích z pohřbu) a vstoupím do restaurace Modré Mraky. Projdeme kuchyní až ke sklepu, kde jsou žlutozelené dveře. Zams se na nás podívá a vezme za kliku. ,,Co to má bejt?“ kvikne, když zjistí, že uvnitř nejen úplná tma, ale taky úplný ticho. Chvíli šátrámetion po vypínači a když se rožne a světlo dopadne do všech koutů zjistíme, že stojíme v prázdný pomalovaný místnosti. ,,Všechno zmizelo!“ chytí se Zams za hlavu a začne pochodovat. ,,Tady kolem byly všude stoly! A tady nahoře tři kulatý vodrazový lustry. Kde je ten DJpult? Ani lakovanej taneční parket tu nenechali! Všechno zmizelo!“ zakvílí. Děsivě se to ozve od všech stěn do našich uší. ,,Jako by se to propadlo do země..“ pípne Pako. Akustika v téhle holé místnosti bez ničeho se spousty vzpomínkamion je skvělá, ale kde jsou ti lidé? ,,Kde je náš Lízal?“ polkne Zams a pověsí se Pakovi kolem krku. ,,Ten by nám přece řek, kdyby se něco dělo.“ Ozve se Osel. ,,Tohle se mi vůbec nelíbí.. Vůbec. Pojďme, vypadneme.“ Řekne Pako.

,,Teď už je úplně jasný, že Lízal zmizel.“ Polknu. ,,Debile, nestraš!“ plácne mě Zams po noze a trochu se donutí k úsměvu. ,,Určitě se někde zašil s celou mejdanovou partou a teď píchá v ostošest. Viď ,Pako..“ polkne. Pako těžce přikývne, s hlavou skloněnou zírá z balkónu a občas je vidět jak mu z očí slétne němá kapička vody. Trochu mě to pobolívá. Zadívám se na Zams. Ani ona není veselá a bezstarostná. Uběhl týden od našeho výletu do němé místnition. Za tu dobu se ani Zams ,Pako ba ani Osel pořádně nevyspali. Proběhali celou Ezzo Street, lezli i tam , kam se nesmí a dělali snad všechno, aby ho našli. Po Lízalovi ani stopy. Zams má rudý opuchlý oči od pláči i nevyspání, ale slzu před námi neupustila. ,,To se zase spraví, Béďo.. Občas v Zuboženém Světě nastanou chvíle, kdy nestojí za to žít, ale to se zase napraví.. Zase bude líp.“ Ubezpečuje spíš sebe než mě. V koutcích úst jí cuká k pláči a když Pucflek s nervama v kýblu zahalasí o dalším požáru. Už to nikdo z těch tří ani nebere. Ostatní členové ZKB se i s vůdcem rozeběhnou hasit požár, ale Pako, Zams a Osel ,který je opřený o zeď a kouká na vyobrazení vůdců na balkóně, se ani nehnou. ,,Ty zůstaň s nima.“ Zapresuje mě Chester zpátky do sedačky vedle Zams. ,,Lucifer si hraje..“ pípne Osel, má v krku knedlík a nemůže ani pořádně mluvit, jak ho všechno svírá. Děs, úlek ,strach.. Tyhle tři byly s Danielem nejdýl a nejlíp ho znali. Nikomu nepoví, co se jim teď honí v hlavě a co ví. ,,Kdy jsme Lízala viděli na posledy?“ vzpomene si Zams. ,,Když odcházel.. Nejdýl tak deset dní zpátky..“ ,,Co se tak mohlo stát, že odešel..“ zeptám se. Ti tři se na mě tak podívají. ,,On neodešel.“ Řekne Pako. ,,To co se stalo není dobrý..Je to hodně zlý.“ ,,Přijde si pro každýho z nás.. Ale proč Lízala?“ popotáhne Osel. ,,Protože odešel od ZKB.. Opustil nás. Zradil ho!“ šeptne Zams. ,,O čem to mluvíte?“ vrtím hlavou a pohledetion lítám z jednoho na druhého. ,,Zams! Proboha Zams!“ zaječí Pucflek z venku. Všichni sebou trhnou a s děsem v očích seběhnou ze Zuboženého Světa. Kolem kontajneru vedle kostela je utvořena cesta pro Zams ,projde až k Chesterovi a Pucflek a zarazí se. Jsem hned za ní. Na zemi leží mrtvola psa. ,,Čusi..“ Polkne Zams a sveze se k němu.

,,Sakratión!“ vypísknu ,když mi pod nohama proběhne myš. Mý nervytion jsou v prdelion! Já už dál nemůžu! Sotva to rozdejchávám. ,,Co to bylo sakra za toho čokla Čuse? A proč nám každou chvíli hoří kostel? A proč Lízal zmizel? A proč se to děje? Proč jde celej Zuboženej Svět do háje?“ vychrlím ze sebe hromadu otázek. ,,Pššt.“ Podívá se na mě Chester. ,,Ten pes ,Bedřichu ,byl Čus.. Zamsin pes z domova.“ Řekne tiše Pucflek. ,,Byla to jediná věc, kterou doma měla ráda. Dlouho se s rodiči přela, aby jí Čuse dali, ale oni nechtěli..“ ,,A kdo ho zabil?“ Pucflek pokrčí rameny. ,,A proč se máme každou chvíli samovznícení Zuboženýho Světa?“ ,,To asi dělá Mappy s Luciferem.“ Škytne Pucf. ,,Nedělá to Mappy ani Lucifer.“ Řekne odhodlaně Zams. ,,A kdo to teda dělá?“ otočí se na ni vůdce. Klára se zašklebí ,ale víc z ní nedostaneme. ,,Jdu se projít ven.“ Řekne. ,,Buď opatrná.“ Řekne Chester. ,,Budu.“ Přikývne Zams a ze zdi vezme posvátný nůž. ,,Proč to bereš?“ osočí se na ni Pako. ,,S ním se cítím bezpečně. Je to moje vražedná zbraň. Tímhle nožem jsem zabila Madyho a tímhle nožem se taky ochráním.“ Ozřejmí nám a sestoupí po schodech dolu. Chester se nakloní k Pucflek. ,,Zapomněla říct, že tím nožem mě Mady rozpáral. Byl to hajzl.“ Pokývá Chazzy hlavou. ,,Já vím. Znala jsem ho. Většího kreténa svět neviděl..“ Přidá se Pucflek. ,,Půjdu se projít s ní.“ Řeknu a zvednu se. ,,Tak ale honem ,ať ji doženeš.“ Řekne Pako.

,,Zams? Záms!“ Volám ji a obcházím kolem kostela. Nakonec to vzdám a vydám se dírou vedle dveří dovnitř. Na poslední chvíli si však všimnu malého plamínku u kostelní zdi. Projdu se halou ,pozoruji obrazy na stěnách.. Paka.. Madyho.. Oraz tří svatých a pak mi docvakne. Voheň! Samovznícení! Vyletím ven a pod světly pouličních lamp spatřition Zams ,jak ze svého nože stírá krev. Chvíli jen omámeně koukám. To co vidím se mi snad zdá. Klára má levou nohu opřenou o muže ležícího na zemi. Jednou rukou drží nůž za rukojeť a druhou z něj kapesníkem stírá krev. Stírá krev! Zatím si mě nevšimla, až po chvíli ,kdy se mi pod nohama podlomí pár větvičkion zvedne hlavu. ,,Béďo?.. Pojď ke mně. Něco ti ukážu.“ Kývne ,ať jdu k ní. Bojuji s obavou ,ale nakonec dám na ni a těžkými vláčnými kroky přijdu blíž. ,,Ten muž..“ zalapám po dechu. ,,Je mrtvý.“ Doplní mě. ,,Tys ho..“ ,,..zabila.“ řekne ledabile a zastrčí nůž do pouzdra. Pak se skloní k tomu mrtvému a podloží mu hlavou svou černou bundou. ,,Seznam se.. To je můj táta. Tati, to je Bedřich Ratcovský.“ Vykuleně na ni koukám. Šlapeme v krvavém blátě a Zams otci zavře obě oči. ,,Je čas spát ,táto. A ty pojď se mnou. Něco ti ukážu.“ Vede mě pěšinkama mezi křovím. ,,Tady jsme měli s Lízalem bungr. Paka jsme sem nepouštěli.“ Ušklíbne se. ,,Chtěl nám ho zbourat.“ Přijdu blíž a zadívám se dovnitř. V bungru sedí postava v černém ,opírá se o kmen stromu. ,,Spí?“ zašeptám. Zams mi místo toho podá baterku. Posvítím si. Má černé vojenské boty, zelenomodré kapsáče (takové nosíval Lízal taky) ,na sobě rudou mikinu s nápisem ,,Vylízám tě do mrtě“. Na hlavě má naraženou kapuci. Musím vejít do křovinového domečku ,abych ji sundal a podíval se v naději, jestli je to Lízal. Znovunalezený.. Když kapuci odendám ,spatřím Lízala ,jakého jsem nikdy neviděl. Oči má zavřené, z nosu mu vedou zaschlé potůčky krve a ústa jsou doširoka otevřená. Nedýchá. Nežije. ,,Tys ho zabila!“ rozbrečím se. Až teď mi dochází, že přede mnou leží mrtvý Lízal! Náš Lízal! ,,Ne, Béďo.“ Chytí mě Zams za rameno a z lesklých očí jí kanou slzy jako perly. ,,To.. táta!.. Táta.. Tolik nás nesnášel, nesnášel náš svět! Zapaloval kostel. Ta mrtvá kočka byla taky jeho práce.. Vy jste si to jenom špatně vysvětlili.. Mělo mě to vyděsit. (zapláče) Oběsil mi Čuse a pak mi ho dal na oči, abych to viděla. Abych ho viděla! Musel umřít!“ utírá si slzy do trička. ,,Našla jsem Lízala, když jsme ho s Pakem a Oslem hledali po Ezzo Street. Se.. seděl za Modrýma Mrakama a tvářil se tak.. tak vyděšeně. (polyká slzion) V zádu v hlavě.. má...“ ztichne ,aby se mohla nadechnout. ,,Má.. na hlavě.. bolístku. Lízo neplakej. Lízo neplakej!“ chytí ho kolem krku a brečí s ním. Věřím, že ona ho slyší. O to víc to bolí. O to víc.. ,,Ale Zams.. Já myslel, že všechno dělá Mappy s Luciferem.“ Fňukám. ,,Nežijou. Jsou mrtvý!“ ,,Ale co ty nápisy?!“ ,,To byla moje práce!“ ,,Ty jsi věděla, že se ženeme za přeludem!“ škytnu. ,,Proč jsi teda povolala toho senzibila?“ ,,Aby bylo divadlo.. Abyste věřili.“ Nepřestává Lízala objímat a třást se. ,,A co ty prázdný rakve?!“ ,,Členové ZKB jsou pochovaný u zadní strany kostela. Nikdy nesmí na hřbitov! Nikdy! Ani Lízal tam nepůjde.. Ani Lízal. Je to můj kamarád. On má bolístku! Bolístku!“ řve hystericky. Slyším dupot. Běží k nám Chester s ostatními. ,,Co se děje?“ zděšen nám posvítí baterkou do obličeje. Pak si všimne Lízala. ,,Panebože! Pojď sem ,Zams!“ Klára nemá sílu se zvednout. Drží Lízala za hlavu a pláče. Křičí: ,,Lízal má bolístku!“ ,,Panebože, je mrtvej!“ dostane se blíž Pako, rve si vlasy. Sjíždí si nehty po obličeji ,až má krvavý šrámy. A oči má zalitý slzami. ,,Panebože, né! Lízala né! Lízala né!“ Osel ho chytí do náruče a společně se svezou k zemi. Křičí, úpěnlivě křičí. Jediné, co si přejí je dostat tu bezmocnost a bolest ze svýho těla. Chester vší silou přitáhne Zams k sobě. ,,Lízal má bolístko..“ ,,Já vím ,miláčku.. Je to hrozný.“ Pláče s ní. ,,Jeho to bolí! Lízala to bolí!“ Trhá mi to uši. Všechen ten nářek. Ještě jednou na Daniela posvítím baterkou. Sesunul se z kmenu a teď leží obličejem v hlíně. Vzadu na hlavě má obrovskou ránu. Smrtelnou ránu. Vlasy má slepené krví.. Vzmůžu se jen na to, abych ho obrátil. Přes houkačky sem přijíždí policie..

Policisté odjíždí. Zams jede s nimi. Ne, nedají ji do vězení ,ale do blázince ,kde se bude léčit. Všem na potkání tvrdí, jak jí Daniel ujišťuje o své bolesti. S otevřenou pusou tu stojí pár lidí, kteří ještě v ZKB zůstali.. Je jasné, že jsme spolu naposled. Zubožený Svět končí.. Alespoň do té doby, dokud Zams bude v ústavu. Diagnóza? Zams zešílela ze svého otce, ze všech vražd, které neunesla. Chester se zhroutil, sedí na schodech ,v ruce mačká mokrý kapesník ,ale o něj strach nemám. Zase se sebere, počká si ,až se Klára uzdraví a znovu začne žít. I poslední členové ZKB se rozchází, Mike pomáhá Chazzymu a za chvíli tu zůstanu skoro sám. Lízal se na mě podívá a podá mi zmoklou pivoňku. Jen já ji vidím, jen já ji můžu uchopit. Vděčně se na něj zadívám. Otočí hlavu a já vidím jeho rozbitou hlavu. Vzadu mu chybí skoro celá lebka, na světlo vyčnívají kusy seschlé krve. Za rameno mě chytí Mappy. Má vystřelený mozek, smutně na mě kouká. Jako by její pohled říkal, já věděla, že to takhle skončí.. Taky jsem si to mohl domyslet. Lízal houpe hlavou sem a tam. Chtěl věčný život, proto odešel ze ZKB. Ale nějak se to nevydařilo. Proto je teď tak smutný. Proto ho to bolí. Lucifer němě sedí za mnou a kývá se. ,,Béďo, jdeš s náma.. Půjdeme k Pakovi domu.“ Vezme mě Ruky za ruku. ,,Ne. Někdo tu s nimi musí zůstat.“ Vděčně se na ni podívám. ,,S kým?“ rozhlédne se kolem sebe. Ona je nevidí. Ona je nemůže vidět. Já jsem ten, komu bylo dopřáno, aby byli navždy se mnou. ,,Cítíš se dobře, Bedřichu?“ ,,Je mi fajn..“ pokývám hlavou. ,,Jak jinak.“ Vzdychne Olina a rozloučí se se mnou. Ostatní se po ní mrvolně dívají. Ne, nemluví. Oni totiž nemluví. Jen Lízalovo pohledy prozrazují, jak moc ho to bolí. Lízal má totiž bolístku.. ,,Lízal má bolístku.. Lízal má bolístku.“ Posadím se na schody a začnu sebou kývat stejně jako on. ,,Lízal má bolístku. Lízal má bolístku. Lízal má bolístku.“ Zadívám se na místo, kde jsem viděl Zamsina mrtvého otce. ,,Lízal má bolístku. Lízal má bolístku. Lízal má bolístku…“ Stojí tam a směje se. Nesmím se dát.. Ochráním Vás než přijde Zams. ,,Lízala to bolí!“ lítostí se rozpláču.


- všem, kteří slyší a vidí -

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář